Nasze publikacje

Newsletter

Sonda

Działania klastra

Rail Baltica - zapraszamy na spotkanie panelowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

23-02-2018

Polska północno-wschodnia ma ogromny potencjał. Wiele firm ma swoje siedziby lub operuje na tym terenie. Przedsiębiorcy wykorzystują każdą okazję, aby wspomóc swoje organizacje w rozwoju, co oczywiście przyczynia się do uzyskiwania lepszych wyników finansowych. Przed firmami nowa szansa; powstaje linia Rail Baltica, połączenie, które stworzy lepsze warunki transportu. Umożliwi również rozwój infrastruktury wokół linii. Jaka to będzie infrastruktura? Zależy to od głosów polskich przedsiębiorców! Taką szansę mają przedsiębiorcy w trakcie spotkań panelowych, które odbędą się z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, kierownictwa Rail Baltica, a także przedstawicieli PKP.

W ramach działań Komisji Europejskiej (DG MOVE), dotyczących projektu biznesowego Rail Baltica i utworzenia sieci połączeń biznesowych Rail Baltica w Estonii, na Łotwie, w Polsce i Finlandii, Instytut Innowacyjności Polska organizuje spotkania panelowe z przedsiębiorcami, których działania obejmują teren Polski północno-wschodniej. W trakcie spotkań przedsiębiorcy będą mogli przedstawić swoje potrzeby i oczekiwania odnoszące się do uruchomienia linii Rail Baltica. Przede wszystkim jednak, DG MOVE chce zrozumieć jakich szans dla swoich firm spodziewają się przedsiębiorcy jeśli będą mieli wpływ na infrastrukturę, która powstanie wokół Rail Baltica. Ponadto przedsiębiorcy będą mogli zapoznać się z możliwością uzyskania bezzwrotnego dofinansowania do 80% poniesionych kosztów na projekty związane z Rail Baltica.

Spotkanie odbędzie się:

28 lutego w godz. 10:00 - 14:00 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku: ul. Poleska 89

Wstęp na spotkania jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje zgłoszenie pisemne udziału w spotkaniu. Aby dokonać zgłoszenia należy wysłać maila na adres:

Czym jest Projekt Rail Baltica?

Rail Baltica to projekt o ogromnym znaczeniu dla rynków Unii Europejskiej, regionu Centralnej Europy jak i samej Polski. Należy na niego patrzeć zarówno w wymiarze potencjalnych korzyści płynących z tranzytowej obsługi przepływu towarów pomiędzy Europą Północną a Zachodnią, jak i istotnego czynnika wspierającego rozwój naszego kraju jako miejsca przecinania się szlaków transportowych Wschód – Zachód i Północ – Południe.

W tym kontekście Rail Baltica tworzy szansę zarówno dla polskiej sieci transportowej na odegranie jeszcze silniejszej roli w rozwoju gospodarczym Polski jak i dla rozwoju innowacyjności naszej gospodarki.

Urzeczywistnienie funkcjonowania tego połączenia transgranicznego pomoże polskim przedsiębiorstwom w zacieśnianiu kontaktów biznesowych z firmami ze Skandynawii. Przedsiębiorstwa z Europy Północnej znane są jako odnoszące wyróżniające się sukcesy na polu innowacyjności. Tworzenie dodatkowych sposobów łączenia z tamtymi firmami da firmom polskim nie tylko możliwość realizacji dodatkowych przedsięwzięć, ale także pozwoli lepiej czerpać ze skandynawskich rozwiązań innowacyjnych.

, ale przede wszystkim proaktywnie i inspirująco oddziaływać na szeroko pojęte otoczenie biznesowe w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań gospodarczych.