Nasze publikacje

Newsletter

Sonda

Działania klastra

Polska prelekcja na Światowym Szczycie Klimatycznym ONZ.

14-11-2017

Znana polska firma ze Zduńskiej Woli – Izodom 2000 Polska – producent materiałów do budowy domów pasywnych i energooszczędnych wystąpi jako prelegent na Światowym Szczycie Klimatycznym ONZ w Bonn w dniu 14.11.2017 r.
W Bonn jeszcze do 17 listopada potrwa Szczyt Klimatyczny COP23 pod prezydencją Fidżi. Bierze w nim udział ponad 23 tysięcy osób ze 197 krajów. Polskę na konferencji reprezentują: minister środowiska, Jan Szyszko, urzędnicy i przedstawiciele marek odpowiedzialnych wobec środowiska. Nie mogło wśród nich zabraknąć innowacyjnej firmy rodzinnej ze Zduńskiej Woli.

Izodom, bo właśnie o tę firmę chodzi, jest dostawcą kompletnej technologii do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Oferuje produkty od fundamentu, aż po dach. Ma już ponad 19000 budynków referencyjnych w 42 krajach na 4 kontynentach. Może też pochwalić się tym, że sam król Maroko ma pałac zbudowany w tej technologii. Do najważniejszych wyróżnień firmy należą dyplom od Ministerstwa Środowiska RP, Departamentu Środowiska ONZ Caring for Climate oraz wyróżnienie Komisji Europejskiej dla „jednej z najlepszych technologii w branży budowlanej w całej UE”.Podczas Szczytu Klimatycznego COP23 Jakub Wójcik, wiceprezes Izodomu, wystąpi z prelekcją na temat „Ekonomicznych, ekologicznych rozwiązań dla wszystkich”. Dzięki współpracy z departamentem polskiego MSZ marka przeprowadzi prezentację swoich unikalnych rozwiązań dla budownictwa, opracowanych wspólnie z Politechniką Łódzką, które pozwalają zmniejszyć koszty energii nawet 10-krotnie, przy kosztach budowy porównywalnych do cen domów tradycyjnych. Główną tajemnicą technologii jest zastosowanie bardzo grubej izolacji dachu i fundamentu oraz podwójnej izolacji ścian. Konstrukcja nośna to żelbetowa ściana dająca odporność między innymi na trzęsienia ziemi czy tąpnięcia górnicze.
Od 2020 roku dyrektywa UE nr 2010/31/EU zakłada, iż pozwolenia na budowę zostaną wydane tylko dla tych obiektów, które spełniają wymagania pasywności. W tym kontekście Izodom staje się nie tylko wartą uwagi ciekawostką z zakresu innowacji, ale i – a może przede wszystkim – ważnym kierunkiem rozwoju całej branży budowlanej. Pozostaje życzyć firmie ze Zduńskiej Woli dalszego rozwoju.