Nasze publikacje

Newsletter

Sonda

Działania klastra

Firmy Klastrowe podbijają Iran!

09-05-2017

Równolegle z misją gospodarczą do Iranu, przebywał w tym kraju Przewodniczący Rady Nadzorczej Aquatech S.A. Pan Wojciech Babiński.

Zwieńczeniem wizyty było podpisanie umowy o współpracy między firmami AQUATECH S.A. oraz irańską GOVAR AB w zakresie dystrybucji produktów, transferu technologii spółki AQUATECH S.A.do Iranu i uruchomienia produkcji licencyjnej przez GOVAR AB w Iranie.

AQUATECH S.A. jest czołowym producentem małych i średnich oczyszczalni w Polsce. Około 20% produkcji jest eksportowane. Oczyszczalnie AQUATECH S.A. pracują w takich krajach jak Litwa, Czechy, Liban, Emiraty Arabskie, Islandia, Papua Nowa Gwinea. Spółka AQUATECH S.A. jest podwójnym laureatem (2014 oraz 2015) programu Ministerstwa Środowiska GREENEVO, mającego na celu promowanie na świecie najbardziej innowacyjnych polskich technologii środowiskowych. AQUATECH S.A. przygotowuje się do wejścia na NewConnect. Jest właścicielem 3 patentów i kończy prace R&D dla kolejnych 5 innowacyjnych linii produktowych.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Wojciech Babiński jest ekspertem przy Ministerstwie Gospodarki w Krajowych Inteligentnych Specjalizacjach nr 12 - „Innowacyjne rozwiązania i technologie w gospodarce wodno-ściekowej”.

GOVAR AB jest spółką prawa irańskiego założoną w 2004 roku, skoncentrowaną na technologiach środowiskowych (oczyszczanie ścieków bytowych, oczyszczalnie dla sektora produkcyjnego). Spółka GOVAR AB jest w obecnej chwili jednym z czołowych przedsiębiorstw irańskich w sektorze „woda i ścieki”. GOVAR AB z sukcesem wykonuje kontrakty rządowe.

Obie spółki planują stworzyć jv w zakresie produkcji małych i średnich oczyszczalni przydomowych przeznaczonych na rynek irański. Spółka GOVAR AB rozpocznie w Iranie produkcję na licencji AQUATECH S.A. w roku 2017, na komponentach dostarczanych dla niej przez AQUATECH S.A.

W trakcie podpisanej umowy jv pomiędzy AQUATECH S.A. a GOVAR AB byli obecni ze strony polskiej: JE Ambasador RP Pan Juliusz Gojło oraz Pan Adam Brożek z Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju, natomiast ze strony irańskiej - Pan Ali Asghar Ghane, Minister Wykonawczy Ministerstwa Energii oraz  Pan Alireza Noori, Dyrektor Wykonawczy Irańskich Portów Naftowych.


Bartłomiej Sawulski, Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju UNICELL Poland sp. z o.o.

Również białostocka Firma Unicell Poland Sp. z o.o. współpracuje w rynkiem irańskim, zrealizawała już swój pierwszy konktakt z partnerem z tamtego kraju. Produktem, jaki znalazał zapotrzebowanie w Iranie jest wytwarzany przez białostocką firmę klej do tapet. To dopiero początek kooperacji, kolejne produkty z bogatej oferty Unicell-u (ZOBACZ) będą w niedługim czasie wprowadzane na tamtejszy rynek.

Polskie produkty cieszą się zainteresowaniem w Iranie, który z roku na rok staje się coraz ciekawszym i przyszłościowym kierunkiem współpracy biznesowej.
Sukces firmy  Aquatech oraz Unicell powienien być sygnałem dla polskich przedsiębiorców, że warto zainteresować się Iranem jako miejscem potencjalnych inwestycji i eksportu.