Nasze publikacje

Newsletter

Sonda

Działania klastra

Budowlaniec z zasadami.

08-03-2018

Sławomir Janusz Żubrycki, założyciel i szef białostockiej firmy Palisander w marcowym wydaniu Pulsu Biznesu. Zachęcamy do przeczytania bardzo ciekawego artykułu o jednym z naszych Klastrowiczów.

"Znajdź coś większego od siebie i oddaj temu życie" — zdradza swój przepis na szczęście Sławomir Janusz Żubrycki, który w rodzinnym Białymstoku zbudował firmę na ludzką miarę.

Zalew Dojlidy skuty lodem. Z wyjątkiem małego otworu obok pomostu, wyrąbanego przez morsów z Podlasia. Rozgrzewka na pokrytej cienką warstwą śniegu plaży. I szybkie zanurzenie się w wodzie, której temperatura nie przekracza 2 stopni. Gapie na sam widok szczękają zębami — jakby nie mieli na sobie bielizny termalnej i kurtek z membranami chroniącymi przed mrozem i wiatrem. Tymczasem amator zimowej kąpieli uśmiecha się od ucha do ucha. Dobra mina do złej gry? Bynajmniej!
— Dużo można mi zarzucić, ale nie to, że jestem masochistą — żartuje Sławomir Janusz Żubrycki, założyciel i szef białostockiej firmy Palisander. Ciągle mało mu adrenaliny, radości, życia.

Ryzyko kontrolowane

Łatwość, z jaką dziś osiąga się przyjemność, obniża jej wartość — klaruje. Wyjście ze strefy komfortu jest warunkiem sukcesu — czy chodzi o biznes, czy pasję.

— Lubię robić rzeczy trudne, dające dreszcz emocji, na które nie każdy Kowalski by się porwał. Pod jednym warunkiem: muszę się czuć w tym bezpiecznie, co oznacza kontrolę nad sytuacją, dostosowanie zamiarów do sił — wykłada swoją filozofię ryzyka przedsiębiorca z Podlasia. Ta mądrość przyszła z wiekiem. W młodości nad rozsądkiem górowała fantazja. Zarabiał już w szkole średniej — na podróżach handlowych. W kryzysowych latach 70. i 80. każdy, kto miał żyłkę do interesów, wybierał się na wycieczkę do Budapesztu, Berlina Wschodniego, Lwowa — z walizami wypchanymi żelazkami, kremami i dżinsami. Zarobione pieniądze zamieniało się później na dolary, marki i bony. Te „wolnorynkowe” wyjazdy, pod hasłem „Jesteśmy za biedni, aby urlop spędzać w kraju”, były wyłomem w centralnie planowej gospodarce PRL. A dla ucznia Żubryckiego pierwszą lekcją kapitalizmu, pewnie cenniejszą niż dzisiejsze studia MBA.

— Sam lub z grupą znajomych jeździłem do Rumunii, Bułgarii, byłej Jugosławii, Związku Radzieckiego, na Węgry. Turystykę biznesową łączyliśmy z szaloną zabawą. Moja działalność miała jednak poważną wadę — ograniczała się głównie do wakacji. Zacząłem więc rozwijać skrzydła w innych dziedzinach, jako sprzedawca choinek przed Bożym Narodzeniem i dostawca alkoholu do akademika — wspomina biznesmen. Czy kochał coś bardziej niż zarabianie pieniędzy? Owszem: ich wydawanie! — Moja mama obliczyła, że przepuściłem wówczas równowartość dobrego domu i samochodu. Ale coś za coś: gdyby nie młodzieńcza fantazja, nie przeszedłbym tak wcześnie szkoły przetrwania, nie wyćwiczył się w pokonywaniu trudności, co procentuje do dzisiaj — argumentuje białostocki menedżer. Łączenie nauki z zarobkowaniem to obecnie standard. Ale gdy Sławomir Żubrycki studiował na Politechnice Białostockiej, dwutorowość ta kręciła garstkę żaków. Zaznacza, że jego nieformalne biznesy nie kolidowały z wykładami na wydziale budownictwa, więc obrona dyplomu była bułką z masłem. Pierwszą oficjalną pracę — inżyniera budowy — podjął bez poczucia, że go przerasta. Taką pewność siebie daje solidne wykształcenie.

Firma to ludzie

Palisander powstał w 1993 r. Nazwa nie nazbyt dziwna jak na branżę budowlaną? Za to rymuje się z Salamander — uzasadnia założyciel. W czasie pobytu w Niemczech ta obuwnicza marka wydawała mu się kwintesencją prestiżu i klasy. Poza tym chciał się odróżnić od konkurentów, którzy jak jeden mąż wymyślali nazwy kończące się na -bud. Wreszcie: szukał słowa uniwersalnego, pojemnego, pasującego do różnej działalności.

— Choć Palisander z założenia miał być firmą budowlaną, wykonawczą, woleliśmy nie stawiać wszystkiego na jedną kartę. Rozważaliśmy alternatywne scenariusze, w tym handel, do którego zawsze miałem smykałkę — wyjaśnia budowlaniec.

Pierwszy kontrakt? Budowa domu jednorodzinnego o powierzchni ponad 300 mkw., ekskluzywnego, z basenem. Prywatny inwestor ufał właścicielom Palisandra do tego stopnia, że pieniądze wyłożył bez pokwitowania. Oczekiwał tylko szybkiej i rzetelnej roboty.

— Załoga składała się z Roberta, mnie i czterech, pięciu fachowców wypożyczanych od konkurencyjnej firmy. Za biuro służył nam pokój na 8. piętrze, wynajęty od Białostockich Zakładów Graficznych, z widokiem na całe miasto. Uznaliśmy to za dobry znak — żartuje przedsiębiorca. Czuli się jak królowie życia? Absolutnie nie. Robić to, co umiemy najlepiej, a przy okazji utrzymać rodziny — mniej więcej tak określali swój cel. Uchroniło ich to przed rutyną i obsesją na punkcie realizacji swoich pomysłów.

— Z Robertem Arciuchem szybko doszliśmy do wniosku, że nie da się utrzymać w równowadze taboretu z jedną nogą. Dlatego do działalności wykonawczej dodaliśmy sprzedaż zagęszczarek, nagrzewnic i innych urządzeń budowlanych. Potem zajęliśmy się także wynajmem szalunków, co okazało się strzałem w dziesiątkę — opowiada Sławomir Janusz Żubrycki. Otwartość na nowe, lepsze perspektywy uratowała spółkę w 2000 r. Zarząd przegapił ustawę o przetargach publicznych, przez co Palisander spadł do ligi podwykonawców. Większość 100-osobowej załogi dostała wypowiedzenia. Ostało się kilkunastu fachowców od szalunków, bo ten sektor przynosił już poważne zyski.

— Byłem zmuszony zwolnić ludzi. Dla uspokojenia sumienia odwiedzałem przedsiębiorstwa budowlane na Podlasiu, by załatwić im nową pracę. Z odmowami spotykałem się rzadko. Nic dziwnego. Polecałem przecież świetnych fachowców — zaznacza prezes Żubrycki. Dziś zatrudnia 150 osób. Myśli o powiększeniu załogi? Na razie nie. Stawia na rozwój organiczny, czyli przez stopniowe pozyskiwanie nowych klientów, rozszerzanie oferty i kolejne inwestycje. Jest zdania, że bez stabilnego i długofalowego wzrostu rekrutowanie na potęgę to pomysł szaleńca.

— Dając człowiekowi pracę, bierzemy za niego odpowiedzialność. Niekiedy naprawdę nie ma potrzeby i możliwości utrzymania stanowiska. Dobry menedżer stara się jednak nie dopuścić do takich sytuacji — uważa biznesmen. Ludzkie podejście? Dlatego nigdy nie marzył o stworzeniu korporacji. W dużej strukturze — argumentuje — szeregowy pracownik nie podejdzie do prezesa, by zwierzyć się z osobistych problemów, poprosić o pożyczkę. W małych i średnich firmach ciągle jeszcze się to zdarza.

— Bez pracowników nie byłoby firmy. Nie byłoby mnie. Wielu przedsiębiorców tak mówi. Dla mnie to jednak nie są puste słowa. O czym upewnia mnie żona, gdy żartuje, że mam troje dzieci: dwóch synów i firmę córkę — zwierza się. Na rozwój spółki wpłynęło wiele osób. Kto pierwszy powinien usłyszeć „dziękuję”? — Małżonka — za cierpliwość, wsparcie i tolerancję. Rodzice, głównie tata — za mądrość i rady. A także Bożenna Lachocka oraz Zofia i Jan Mikołuszkowie — to oni zaryzykowali i obdarzyli mnie ogromnym kredytem zaufania — bez zastanowienia odpowiada Sławomir Żubrycki.

Czytaj Więcej: https://www.pb.pl/wrazliwy-choleryk-od-szalunkow-906316